Tek Bir Binanın Üzerinden Paris’in 750 Yıllık Mimari Değişimini Anlatan Sanatçı 

 

Tarih boyunca insanlar bir çok mimari etkinin içerisinde kalmış ve bizlere çok özel yapılar bırakmayı başarmıştır. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Paris yeniden ele anılıyor. Ünlü Fransız illüstrasyon sanatçısı Vincent Mahe, şehrin tarihi değişimini farklı bir yolla bizlere sunuyor. Tek bir bina üzerinden anlatacağı kitap şimdiden merak ediliyor. Tam 750 yıllık değişimin anlatıldığı görseller son derece dikkat çeliyor.

Fransız sanatçı Vincent Mahé, Paris’in mimari geçmişini illüstrasyon kullanarak kitap haline getirdi. Şehirlerin mimarisi ve tarihi hikayelerden etkilenmiş olan sanatçı, kitabında Paris’i tüm yönleri ile ele alıyor. Bu kitapta kendi çizimleriyle sanatçı bizleri uzun bir mimari yolcuğa çıkarıyor. Mimarinin seneler içerisinde evrimini, tek bina üzerinden illüstrasyon kullanarak anlatan sanatçı “750 Years In Paris” kitabı ile okuyucusunu 1265 yılında karşılıyor. Kitap üzerinde sayfaları çevirdikçe binanın gelişimini ve değişimine yakından şahit oluyorsunuz.

Mimari yapıların şehrin geçmişi hakkında fikir sahibi yaptığını söyleyen Mahé, illüstrasyonlarının içerisinde ayrıca kara veba, Fransız Devrimi ve Nazi işgali gibi dünya tarihine yön veren konulara da değinmiş. Kitapta 2015 yılına gelindiğinde Charlie Hebdo protestolarına şahit oluyoruz.

Ünlü sanatçı Paris ve tarihle ilişkisini farklı bir yorumla anlatıyor. Mahe “Paris’te bizden önce birçok insan yaşadı. Bu insanlarla aynı kaldırımlarda yürüdük, aynı gökyüzünün altında nefes aldık. Geçmişte kalanlar bizlere bu binaları bıraktılar, Tıpkı görgü tanıkları gibi.” Ünlü sanatçının illüstrasyonlarla Paris’te bir zaman hazırsanız kitabını hemen satın alabilirsiniz.