Ofis Tasarımları

Ofis tasarımları günümüzde, değişen iş yapış biçimlerine göre şekilleniyor. Artık tasarımlarda cafelerden ilham alınarak yaratılan çalışma ve sosyalleşme alanlarını daha çok görüyoruz. Açık ofis kavramı uzun zamandır hayatımızda olsa da açık ofisler de biçim değiştirdi. Rahat koltuklar, kitaplıklar, saksılı bitkiler gibi araçlarla ofisler yaşam alanlarına dönüştürülüyor ve deneyimsel bakımdan daha zengin çalışma ortamları tasarlanıyor. Tüm bunlarla birlikte kolektif düşünme ve yaratma sürecine uygun ortamlar yaratılması hedefleniyor. Böylelikle çalışma ortamındaki verimin de arttırılması amaçlanıyor.

Meslekler Ofis Tasarımlarını Etkiliyor

Yeni nesil meslekler, ofis ortamlarında pek çok farklı yaklaşımı beraberinde getirirken paylaşımlı alanlar söz konusu oluyor. Takım çalışmalarına uygun toplantı alanları, ekibiyle iç içe olmayı sağlayan ve iş ilişkilerini güçlendiren açık genel müdür ve CEO odaları yeni nesil ofis ortamlarının olmazsa olmazı. İş yaşamında kurulan dengelerde artık profesyonel yaşam ile sosyal paylaşımlar da iç içe düşünülüyor.

Yeni nesil ofis tasarımlarında ofis kullanıcılarının beklenti ve ihtiyaçları öne çıkarken, şirketlerin değer ve hedefleri de analiz ediliyor ve tasarımlar bunlarla bütünleşik olarak kurgulanıyor. Mekanda yapay aydınlatmalardan daha çok gün ışığından faydalanılması, rahat mobilyalar tercih edilmesi, çalışanlara dinlenme alanlarının yaratılması iç tasarımın önemli öğeleri arasında yer alıyor. Tüm bunlarda yeni nesil meslek gruplarıyla birlikte artan esnek çalışma modelleri etkili oluyor. Genel iç mekan tasarımının yanında ofis mobilyalarında aranan bazı temel özellikler de var. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Mobilyaların çalışanlarını sağlığını koruması gözetiliyor.
  • Fonksiyonel ve şık mobilyaların teknoloji ile uyumlu olması ön planda tutuluyor.
  • Mobilyalar ofisin ruhunu yansıtacak şekilde seçiliyor.
  • Renkler konusunda çalışanlara enerji ve canlılık vermek önemseniyor.
  • Özellikle uzun saatlerini masa başında çalışarak geçirenler için konfor unsurları dikkate alınıyor.
  • Aydınlatmalar göz yormuyor.

Geleceğin Ofislerini Bugünden Tasarlayın

Eğer şimdiden geleceğe hazır olmak ve yeniliklere öncülük etmek istiyorsanız bazı noktaları dikkate almanızda fayda var. Çok değil, en fazla 15 yıl içinde kablolar tamamen ortadan kalkmış olacak. Akıllı alt yapıların olmadığı ofisler bulunmayacak. Dijital donanımlar güçlü değilse verimli bir çalışma ortamının sağlanması söz konusu bile olmayacak. Akıllı teknolojiler yine hayatımızda olacak ama daha doğa odaklı