Mars’ın Mimarlık Çalışmalarına Katılmaya Hak Kazanan İlk Türk Saadet Yüncü

Dünya’da kaynaklar hızla tüketilmeye devam ediyor. Her geçen gün insanlar dünyayı kirletiyor ve yavaşça yok ediyor. Bu tüketim nedeniyle dünya üzerinde fazla kalamayacağımızı anlaşılınca başka gezegenler aranmaya başlandı. Yıllardır başka gezegenlerde yaşam tartışmaları Mars gezegeni üzerinde yoğun hale geldi. Burada yaşam alanı oluşturulması için mimarlara büyük iş düşüyor. Mars’ta inşa edilebilecek yapıları ve projeleri araştırmak için kurulan grupta ilk defa bir Türk bulunuyor. Türk mimar Saadet Yüncü projede aktif olarak görev alıyor.

Kolonileşme Projeleri Hız Kesmeden Devam Ediyor

SpaceX şirketi ile Mars’a koloni kurmayı hedefleyen Elon Musk, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yapılan çalışmalar sonrasında 2023 yılında Mars’a gerçekleştirilecek ilk yolculukta yaklaşık olarak 100 kişinin götürülmesi düşünülüyor. Mars gezegeninde yaşam planlanıyorsa burada verimli bir ortam oluşturulması gerekiyor. Bu konu çerçevesinde Biyoloji, Fizik, Kimya, Mühendislik ve Mimari büyük önem kazanıyor. 1847 yılında kurulan dünyanın en kapsamlı mimarlık okulu olarak adlandırılan The Architectural Association yıllardır Mars’ta inşa edilebilecek mimari yapılara yön veriyor.

Mars gezegenine yakın özellikler gösteren Ürdün’de okul tasarım, ve atölye çalışmalarına devam ediyor. Bu araştırmaya her yıl ise 10 kişi katılmaya hak kazanıyor. Dünyanın dört bir tarafından yapılan başvurular içerisinden başarıya göre seçim yapılıyor. Mimar Saadet Yüncü bu projeye kabul edilen ilk Türk olmayı başardı.

Araştırma ekibiyle Ürdün’ün güneyinde yer alan Wadi Rum çölüne giden Saadet Yüncü bilim insanlarıyla çalışmalara başladı. Bilim insanları Mars’ın yer şekilleri ve hava şartlarını düşünerek çalışmalarına devam ediyor. Namık Kemal Üniversitesi’nde mimarlık derslerine giren Saadet Yüncü, uluslararası bir projede yer almasından dolayı mutlu olduğunu söyledi.