Mağaza Tasarımı ve Dekorasyon

21. yüzyıl ile birlikte müşterilerin ihtiyaçları ve alışveriş alışkanlıkları değişti. Bu değişim mağaza tasarımlarında daha deneyimsel unsurların kullanılmasını gerekli kılıyor. Zamanı kısıtlı olan yeni nesil müşteriler mobil uygulamalar üzerinden alışveriş yapmayı tercih ederken, mağazalardan yapılan alışveriş ise artık sosyal yaşamın bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle perakende markalar için bu çağın hızlı yaşayan, hızlı tüketen ve beklentileri her anlamda yükselen müşterilerini mağazaya sokmak ve mağazada tutmak oldukça meşakkatli bir süreç. Teatral ortamlar kurgulamak, doğru koku ve ışık uygulamaları kullanmak, reyon ve raf düzenlemelerini müşteriyi sıkmayacak şekilde gerçekleştirmek ve mağaza içi doğru yönlendirmelerde bulunmak buz dağının görünen kısmı… Giyilebilir teknolojilerden müzik yayınına, mağaza içi oturma alanlarından görsel şovlara kadar her şey müşterinin mağazada kaldığı süre boyunca iyi bir deneyim yaşamasını sağlamaya odaklanıyor.

Mağaza tasarımı ve dekorasyonunda tüm bunlar bir bütün olarak düşünülüyor. Peki, müşterilerin satın alma kararını etkileyecek tasarım ve dekorasyon unsurları neler olabilir?

Duyulara dokunun!

Müşterilerin satın alma kararlarında mağazaların hem teknik anlamda hem de marka felsefesine uygun şekilde tasarlanması oldukça önemli. Yapılan araştırmalar içinde bulunulan ruh halinin alışverişe çok büyük etkisi olduğunu ortaya koyarken mağaza tasarımlarının gerek görsel anlamda gerekse içeride kullanılan tüm unsurlarla birlikte müşterilerin ruhuna ve duygularına hitap edecek şekilde düşünülmesi gerekiyor. Yani 6 duyuya birden hitap gerekiyor. Buna da günümüzde “deneyimsel pazarlama” adı veriliyor.

Mağaza içerisindeki her alanın değerlendirilmesi gerektiğini unutmayın. Duvar renginden teşhir ünitelerine, dekorasyon objelerinden kullanılan mankenlere kadar her detay incelikli düşünülmeli ve mağaza içerisindeki her alan bir vitrin gibi tasarlanmalı. Tasarımda kullanılan renklerin de ürünlerle uyumlu olması, müşteriyi yormaması öne çıkan ve müşterinin mağaza içerisinde geçirdiği süreyi uzatan faktörler arasında yer alıyor. Unutmayın, renkleri yaşamın keyfi olarak düşünmek bu işin en önemli parçası… Bununla birlikte çeşitli görseller, aynalar, iç mekan logoları mağaza içi estetiği artıran unsurlardan…

Ürünlere Vurgu Yapılmalı

Mağaza tasarımlarında müşterilere iyi bir deneyim yaşatmak kadar, ürünlere vurgu yapmak da önemli. Bunu da ancak doğru ürün aydınlatmalarıyla sağlayabilirsiniz. Dekoratif aydınlatmalardan faydalanmak gerekiyor. Bu tür aydınlatmalarla müşterilerin ilgisini ürünlerin üzerine çekmek mümkün oluyor.