Kongre Stantları Tasarımı

İş dünyasında gerek yerel gerekse global ölçekte ticaret yapan profesyoneller çeşitli kongre ve fuarlarda bir araya gelmeye devam ediyor. Kongre ve fuarlar firma ve markaların kendi ürünlerini tanıtmak, yeni iş bağlantıları kurmak, potansiyel müşterilerle temas kurmak, iş birlikleri gerçekleştirmek, dünyadaki ve hizmet verilen ülkedeki trendlerden haberdar olmak adına oldukça önemli organizasyonlar. Bugün her sektörün kendine ait bir fuarı ve profesyonellerce düzenlenen çeşitli kongreleri bulunuyor.

Genellikle yılın belli dönemlerinde belli sürelerle gerçekleştirilen kongre ve fuarlarda markalarını ve yeni ürünlerini tanıtmak, hizmet felsefesini doğru aktarmak için stant kiralayan şirketler için doğru stant tasarımı ve uygulamaları yapılması çok önemli. Özellikle kongre katılımcısı olan gerek profesyonellerin gerekse ziyaretçilerin ilgisini standa çekmek ve ziyaretçilerin sergilenen ürünleri incelemesini sağlamak için stant tasarımının önemi yadsınamaz.

Kongre Standında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Kongre etkinliklerde temel amacın ürün satışı gerçekleştirmek olmadığını bilmelisiniz. Burada amaç, yeni ürünleriniz hakkında bilgi vermek ve daha sonradan satış gerçekleştirmek adına sektörün diğer temsilcilerini ve kullanıcıları çalışmalarınızdan haberdar etmek olmalı. Markanızı ve ürünlerinizi görünür kılmanın yolu da artık çok boyutlu stant tasarımlarından geçiyor. Hatta yalnızca logonun ve görsellerin kullanıldığı platformların yerine, bugün stant içinde deneyimsel alanlar kurgulamak ise giderek daha çok öne çıkıyor. Ürünleri deneyimletecek alanlar kongre stantlarının olmazsa olmaz alanları dersek, abartmış olmayız. Bunun yanı sıra kongre stantlarında dikkat edilmesi gereken unsurlar olarak şu maddeleri sıralayabiliriz:

  • Kongrelerin fuarlara kıyasla daha farklı etkinlikler olduğu unutmamalı ve amaca yönelik tasarımlar yapılmalı.
  • İdeal bir kongre standında oturma alanları bulunmalı. Stant içerisine masa ve sandalyeler yerleştirilmeli.
  • Yiyecek içecek sunumu yapılacak alanlar bulunmalı. Böylelikle stant ziyaretçilerinin ilgisini çekmek ve gelenleri stantta tutmak mümkün oluyor.
  • İdeal bir kongre standında öne çıkan önemli bir unsur da aydınlatma… Yapılan araştırmalar stantlarda doğru aydınlatma uygulamalarının fark edilme oranını ciddi anlamda artırdığını ortaya koyuyor. Burada iyi bir aydınlatmadan kast edilen, yeterli ve göz yormayan bir ışık tasarımının yapılmasıdır. En iyi ışığın gün ışığı olduğunu düşünürsek beyaz ışık kullanmak son derece etkili bir yöntem. Işığın tüm standa eşit oranda dağılması da bir başka detay… Böylece standın her alanına aynı düzeyde dikkat çekebilirsiniz.
  • Karmaşık stant tasarımlarından kaçınmak kadar dikkat çekici bir tasarım yapılması da önemli. Markanın yaratıcılığını, rekabet yaklaşımını standının tasarımından anlayabilirsiniz.

Özetleyecek olursak, ideal bir kongre standını doğru aydınlatma, şık dekorasyon, farklı bir konsept, güvenli malzemeler ve hedef kitleye yönelik detaylardan bağımsız düşünmemek gerekiyor.