Mağaza Tasarımı ve Müşterilere Olan Etkisi

Ev ve çeşitli iş yerleri için dekoratif bütünlük açısından son derece önemli olan iç mimarlık hizmetleri, günümüzde mağaza tasarımı olarak da uygulama alanına sokulmaktadır. Bu uygulamalar özellikle büyük ve orta ölçekli firmalar tarafından talep edilmekte ve profesyonel ekipler tarafından yapılmaktadır.

 Mağaza Tasarımı Nasıl Yapılıyor?

Günümüzde özellikle mağaza sahiplerinin sıklıkla sorduğu soruların başında mağaza tasarımı nasıl yapılır sorusu gelmektedir. Bu tasarımlar için öncelikli olarak teklif alınmalıdır. Mağazaların tam olarak hangi kısımlarında ne biçimlerde tasarım hizmeti alınacağı tespit edildikten sonra ilgili firmalara bildirilir. Daha sonrasında mağaza showroom tasarım hizmeti veren firmalardan bir incele ekibi gönderilip keşif yapar.

Amaç mağazanın en çok ilgi ve müşteri çekecek oranda yeniden yapılandırılmasını ve düzenlenmesini sağlamaktır. Genellikle mağaza tasarımları 3 gün ile 1 haftalık bir çalışmanın ürünü olarak tamamlanır. Tasarım nihayete erdikten sonra showroom dahil olmak üzere mağazanın genel dekorasyonu son kez üstünden geçirilerek tasarlanır. Görsel detaylar mağazada sergilenecek ürünler ile birlikte uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda ışık ve ses uyumları da tasarımın diğer parçalarını oluşturur. Mağazalar için son derece önemli olan teşhir vitrini de çeşitli ışıklandırmalar ve teşhir ürünlerinin gözden geçirilmesiyle son şeklini alır.

 

 Mağaza Tasarımlarının Piyasa İçerisindeki Etkileri

Mağaza tasarımları doğrudan müşteri çekmek için yapılan teknik ve dekoratif ayrıntıları bünyesinde barındırır. Daha fazla müşteriye hizmet vermek isteyen her mağaza bu tasarım seçeneklerini değerlendirerek piyasa içerisinde etkin bir noktaya yükselebilir. Satışları doğrudan doğruya etkileyen mağaza tasarımları dışarıdan kendi rengini ve tarzını belli etmelidir. Aynı zamanda müşterilerin çok daha rahat hareket etmeleri ve ürünleri incelemeleri için kullanışlı da olmak zorundadır. Görsel, işitsel ve dokunsal tüm faktörleri uyum içerisinde sergilemeyi başaran tasarımlar başarılı kabul edilmektedir.