Gelmiş Geçmiş En Tartışmalı 6 Mimari Yapı

Bulunduğu yerle özdeşleşen ve meraklılarını kendilerine çeken ikonik yapılar popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Yapım süreçleri ya da skandallarıyla uzun bir süre gündemi meşgul eden yapılar hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Bu yazımızda en tartışmalı mimari yapılardan altı tanesi sizlerle bir araya geliyor.

Pruitt-Igoe Toplu Konutları

Yeryüzündeki cehennem adıyla bilinen toplu konut projesi en büyük başarısız girişimlerden biri olarak görülüyor. Hapishane olarak tanımlanan yerleşim alanı burada oturanların zihinsel yapılarının etkilenmesine neden olmuştur. Proje 20 yıl sonra yerleşime uygun olmadığı gerekçesiyle yıkılmıştır.

Al-Wakrah Stadyumu

2022 Dünya Kupası’nda ev sahibi Katar seçildiği zaman yolsuzluk ve kara para aklama suçlamaları ortaya çıkmıştı. Bu kuradan sonra Mimar Zaha Hadid Doha’da Al-Wakrah Stadyumu projesine başladı Tasarımlarında daha çok geometrik desenlere yer veren Hadid’in bu projesi pek çok kişi tarafından kadın cinsel organına benzetildi.

Eiffel Kulesi

1889’da açıldığı zaman yapı Parisliler tarafından pekte sevilmedi. Parislilerin o zamanlarda sokak lambası tanımladıkları kule zamanla Paris’in sembolü haline gelmeyi başarmıştır.

Sydney Opera Binası

Jorn Utzon’un tasarımı olan bu bina komite tarafından reddedilmişti aslında. Jüriler arasında bulunan Eero Sarinen sayesinde yarışmaya katılan proje daha sonra birinci seçilmişti. Proje işten kovulmalar, skandal ve yüksek bütçeleri ile adından söz ettirmişti. Yapı Peter Hall tarafından 16 yıl sonunda tamamlandı.

Sagrada Familia  

İspanyol mimar Gaudí, acelesinin olmadığını söyleyerek Barselona’nın ikonik Roma Katolik kilisesinin tasarımına başladı. 1882’de başlanan yapı Gaudí’nin 1926’da tren altında kalarak aniden ölümüyle yarıda kalmıştı. Daha sonra ortaya çıkan projeyi tamamlamak gerekir mi sorularına neden olan yapının inşaatı halen devam ediyor. Halk arasında bitmeyen kilise adıyla bilinen yapı Barselona’nın en önemli yapılarından bir tanesidir.

Kadınların Evi, Şikago Dünya Fuarı

Woman’s Building, kadınların başarılarına ithafen 1893’de yapıldı. Erkek ağırlıklı komite yapıyı gereksiz olarak nitelenen tasarım mimar Sophia Hayden’in önderliğinde, tamamen kadınlardan oluşan bir tasarım ekibiyle hayat buldu. Yapı oluşturulurken kadınlara özel bir alana ihtiyaç var mı gibi sorularının ortaya çıkmasına neden olmuştu.