Dünyanın Görülmeye Değer En İkonik 25 Mimari Yapısı

Bu yazımızda farklı coğrafyalardan yaşanan, ibadet edilen ya da görülmeye değer bir dizi ikonik yapıyı sizlere sunuyoruz. İşte dünyanın görülmeye değer en ikonik yapıları

Sidney Opera Evi-Avustralya

 1. yy’ın en ünlü yapıları arasında bulunan Sidney Opera Evi UNESCO dünya mirası listesinde bulunuyor. Jorn Utzon tasarından tasarlanan bu yapı 1,8 hektarlık alanı kaplıyor.

Eyfel Kulesi-Fransa

1889’da yılında yapılan Eyfel Kulesi Maurice Koechlin ve Émile Nouguier tarafından tasarlandı. Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları için yapılan kule, Gustave Eiffel tarafından inşa ettirilmiştir.

Lotus Tapınağı-Hindistan

Yeni Delhi’de bulunan tapınağın mimarı Fariborz Sahba tasarımı oluşturmak için 2,5 yıl beklemiş. 1977’de başlanan tapınak ve 1986’da tamamlanarak ziyarete açılmıştır. Her kıtada birer tane yapılan tapınakta her dinden ziyaretçi ibadetini yapabiliyor.

Notre Dame Katedrali-Fransa

Paris’in Meryem Anası olarak bilinen Notre Dame de Paris Başpiskoposun resmi makamıdır. Katolik Katedrali 1163’de yapılmaya başlanmış ve 1345’te tamamlanmıştır.

Empire State Binası-ABD

102 katlı binanın tasarımını William Lamb yaptı. 1930 yılında yapılmaya başlanan bina 18 ayda tamamlanmıştır.

Sagra de Familia-İspanya

Antoni Gaudi’nin ölmesi ile yarım kalan yapı Barselona’da yer alıyor. Halk arasında “Bitmeyen Kilise” olarak biliniyor. Günümüzde yapımına hala devam ediliyor.

Brasilia Katedrali-Brezilya

Brasilia’da Brezilya Başpsikoposluğu’nun merkezi olan katedral Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmıştır. İnşaatına 1958’de başlanan katedral 1960’da tamamlandı.

Burç Halife-Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’de şimdilik dünyadaki en yüksek yapı olan Burç halide Adrian Smith tarafından tasarlandı.

Kabe-Suudi Arabistan

Müslümanlar için en önemli yapısı ve bir hac merkezi olan Kabe küp şeklinde son derece sade şekilde tasarlanmıştır. Müslümanların yaşamları boyunca en az bir kere burayı ziyaret etmeleri gerekir.

Tac Mahal-Hindistan

Beyaz mermerden inşa edilmiş mimari yapı Mumtaz Mahal’in anısına Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından yaptırıldı. Bu yapı 20 yılda, 22 bin kişi çalıştırarak bitirilmiştir.

Petronas Kuleleri-Malezya

Kuala Lumpur’da bulunan ikiz gökdelenler, Tapei 101 binası yapılmadan önce dünyanın en yüksek binasıydı. 41 ve 42. katlar çelik köprüyle kuleler birbirine bağlanır.

Kubbet-üs Sahra-İsrail

İslam mimarisinin başyapıtları arasında bulunan Kubbet-üs Sahra, hem Müslümanların hem Yahudilerin tapınaklarını içerisinde bulunduruyor.

Beyaz Saray-ABD

James Hoban tarafından tasarlanan bine Türkçeye “Beyaz Saray” adıyla geçiyor. Duvarlar 1814 yılında geçirdiği yangından sonra beyaza boyanmıştır. Günümüzde aynı tasarımını korumaya devam ediyor.

Diğer İkonik Tasarımlar

 • Pisa Kulesi-İtalya
 • Aziz Vasil Katedrali-Rusya
 • Kolezyum-İtalya
 • Ayasofya-Türkiye
 • Big Ben-Birleşik Krallık
 • Giza Piramitleri-Mısır
 • Parthenon-Yunanistan
 • Casa Mila-İspanya
 • Burç El Arab-Birleşik Arap Emirlikleri
 • Sultan Ahmet Cami-Türkiye
 • Atomium-Belçika
 • Guggenheim Müzesi-İspanya