Distopik Bilim Kurgu Filmlerinde Karşımıza Çıkan 8 Önemli Mimari Yapı

Sinema ve ünlü mimari yapılar arasında çok eski bir dostluk vardır. Bilim kurgu filmlerinde ortaya çıkan gelecek konusu mimarinin en somut örneklerinden bir tanesidir. Bu yazımızda bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan 8 önemli yapıdan bahsedeceğiz.

Otomatik Portakal – Jaffe Evi

Filmde Alex ve arkadaşlarının Alexander’a tecavüz ettikten sonra kocasını felçli bıraktığı ev burasıdır. İngiliz mimar Norman Foster bu evi Richard Rogers ile beraber tasarlamıştır.

Otomatik Portakal Filmi – Brunel Üniversitesi

Filmde “Ludovico Tıp Merkezi” olarak geçen Brunel Üniversitesi pek çok kişi tarafından ziyaret edilir. Üniversitenin Amfi Binası Richard Sheppard ve John Stillman tarafından tasarlandı. Bina 1968’de inşa edildi.

Azınlık Raporu – Ronald Reagan Binası

344.000 metrekarelik alanı Pentagon’dan sonraki en büyük federal mimarisi olan Ronald Reagan Binası, uluslararası kültür ve ticaret merkezini içerisinde barındıran kompleks bir yapıdır.

12 Maymun – Eastern State Hapishanesi

Yapıldığı zamanda Amerika’nın en pahalı binası olan yapı, John Haviland tarafından tasarlandı. Yedi hapishane bloğu şeklinde tasarlanan yapı yüksek duvarlar ve heybetli bir giriş binasıyla çevrelenmiş.

Blade Runner – Bradbury Binası

Filmde genetik tasarımcı J. F. Sebastian’ın yaşadığı apartman ise 1893’de, Hollywood öncesi Los Angeles’da yapıldı.

Blade Runner – Ennis Evi

Frank Lloyd Wright’un meşhur Ennis Evi, filmde Rick Deckard’ın apartman dairesi çekiminde kullanıldı.

Children of Men – Battersea Elektrik

Art Deco stilinden esinlenilen santral Sir Giles Gilbert Scott ve J. Theo Halliday tarafından tasarlandı. Santral Avrupa’nın en büyük tuğla binası olarak yer alıyor.

Children of Men – Tate Modern

Filmde devasa türbin salonunu gördüğümüz Tate Modern 1940’ların sonunda İngiliz Mimar Sir Giles Gilbert Scott tarafından tasarlandı.