Cafe Tasarım ve Dekorasyon

Günümüz cafe’leri artık yalnızca sosyalleşme alanları olarak düşünülmüyor; çalışma hayatının da önemli bir parçası durumundalar. Teknoloji ve internet yaşam dinamiklerini öylesine değiştirdi ki bu durum çalışma biçimlerine de yansıdı. Artık teknolojik unsurlardan bağımsız olarak kurgulanmış cafe’leri ve dekorasyon unsurlarını yaşamın içinde pek de kabul etmiyoruz. Bu bağlamda cafe tasarım ve dekorasyonuaçısından farklı unsurlar, günü yakalayan trendler ve geleceğe yönelen yaklaşımlar öne çıkıyor diyebiliriz.

Tematik cafe’ler çoğalıyor

İnsanların rahatça çalışabileceği, düşünebileceği, gerektiğinde iş toplantısı yapabildiği mekanların sayısı arttı. Yüksek hızda ve kapasitede internet bağlantısı artık her mekan için en temel koşul! Bununla birlikte doğal ortamı çağrıştıran, yeşilin bolca kullandığı dekorasyon stili de öne çıkıyor. Oyun, kitap, kahve çay temalı mekanlar yani tematik cafeler giderek artıyor. Günümüzde artık birbirinin aynı olan cafe konseptlerinin yenine belirli konulara odaklanmış, o konulara ilgi duyanların buluşacağı ortak kullanım mekanlarını sıkça görebiliyoruz. İç ve dış mekanlar tamamen bu tercihlere ve ihtiyaçlara göre tasarlanıyor. Yani artık buluşma mekanları oldukça esnek yapılara dönüşüyor. Farklı yazılım ve donanım olanaklarıyla, değişik dekorasyon ve hizmetlerle kurgulanıp oluşturuluyor.

Bunların yanı sıra cafe işletmelerinde tasarım tarzı olarak ofise gitmeden çalışanlar mutlaka göz önünde bulunduruluyor. Bu da paylaşımlı masalarda çalışılan alanlara olan rağbeti artırıyor. Artık mekanların büyük bir çoğunluğu çalışanlara uygun olarak dizayn ediliyor. Mekanlarda bol priz ve wifi bağlantısı olması her şeyden önemli hale geldi. Masalar ebat olarak küçüldü çünkü büyük masaların mekanda çok yer kaplaması hem müşteriler, hem işletmeler hem de cafe çalışanları tarafından tercih edilmiyor. Kullanılan mobilyalar da buna göre değişiyor. Çok amaçlı mekanlar olmaya başlayan cafelerde her türlü detayın daha işlevsel unsurlarla kurgulanması artık menülerden ve lokasyondan daha önemli durumda.

Cafe mobilyaları nasıl seçilmeli?

Günümüz cafelerinde çok rahat mobilyalar da tercih edilmiyor. Bunda çalışan kesimin etkisi oldukça büyük… Bir fincan kahve ve bir bilgisayarın sığacağı boyuttaki masalar daha ön planda. Rahat ama dik oturum sağlayan sandalyeler, prizli ve ısıtmalı mobilyalar yeni nesil cafelerin vazgeçilmez mobilyaları… Elbette tasarımsal bir denge kurmak ve fütüristik yaklaşımlarla mekanı boğmamak da önemli elbette. Teknolojiyi kullanmak, bunu yaparken yaşamın gerçekliğinden uzaklaşmamak gerekiyor.